بازخوانی «ایگو و اید» فروید

فصل 1:

هشیار و ناهشیار

فصل 2:

ایگو و اید

فصل3:

ایگو و سوپرایگو

فصل 4:

دو طبقه از غرایز

فصل5:

وابستگی های ایگو

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

بازخوانی «ایگو و اید» فروید

  /  حکمت و فلسفه  /  بازخوانی «ایگو و اید» فروید

بازخوانی «ایگو و اید» فروید

تومان200000
دسته بندی:
امتیاز کاربران:

درباره این کلاس

به دو شيوه بسيار گسترده مي‌توان درباره اخلاقيات انديشيد. در شيوه نخست، اخلاقيات مجموعه‌ای است از تفكرات يا گزاره‌هايي كه مي‌توان آن‌ها در عين دقت يا تماميت بسيار صورت‌بندي كرد و این همان فلسفۀ اخلاق است. در شيوه دوم، اخلاقيات اساساً بخشی از روان‌شناسی آدمی است. در ديدگاه دوم مي‌توان فلسفه اخلاق را در قالب روان‌شناسی اخلاق پی گرفت. فرويد در عمل طريق دوم را پيش گرفت. به باور او حس اخلاقی ماهيتی طبيعی دارد اما ذاتی نيست: در آغاز تولد از آن خبری نيست؛ حس اخلاقی پديده‌ای است كه به‌تدريج تكوين می‌يابد.

از رهگذر بازخوانی کتاب ایگو و اید (1923) می­‌توان دید که فرويد با طرح مفهوم سوپرايگو نشان داد نظريه روان‌كاوی را متكفّل بررسی رشد و تحول اخلاقی در آدمی می‌داند. او همچنين نشان داد كه از سرآغاز اين رشد و تحول چه تصوری دارد. او با توصيف سوپرايگو و خاستگاه آن- منع و اِعمال معيارها و ارزش‌ها- به شرح رابطه سوپرايگو با والدين و ديگر مظاهر قدرت در پيرامون كودك پرداخت. سوپرايگو از اين مظاهر قدرت نشأت مي‌گيرد و صورت جذب‌­شده و درون‌فكنده اين مظاهر است. و از ديد فرويد اين جذب و درون‌فكني در زمانی معين، یعنی با انحلال عقدة اُديپ، به اوج و منتهاي خود می‌رسد. با طرح مفهوم سوپرايگو، گناه نيز اهميتی ويژه يافت- «محصول سرزنش و نكوهش ايگو از سوي عامل انتقادی آن». او همزمان به بازانديشيِ مفهوم گناه پرداخت: افزون بر جنبی هشيار آن، او به وجه ناهشيار گناه نيز نظر داشت، و آن چه توجه ويژه روان‌كاوان را جلب كرده همين احساس ناهشيار گناه است.

هدف از بازخوانی این کتاب، با تمرکز بر فصل سوم آن، مرور رهیافت طبیعت­گرایانۀ فروید به اخلاق از رهگذر مفهوم سوپرایگو و احساس گناه است.

 

جلسات درسگفتار “بازخوانی «ایگو و اید» فروید” از تاریخ 17 آذر ماه هرهفته یکشنبه‌ها از ساعت 18 الی 20 به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

سرفصل دروس

جلسات درسگفتار "بازخوانی «ایگو و اید» فروید" از تاریخ 17 آذر ماه هرهفته یکشنبه‌ها از ساعت 18 الی 20 به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

فصل 1:

هشیار و ناهشیار

فصل 2:

ایگو و اید

فصل3:

ایگو و سوپرایگو

فصل 4:

دو طبقه از غرایز

فصل5:

وابستگی های ایگو

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور