بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت

  /  حکمت و فلسفه  /  بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت

بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت

تومان100000
دسته بندی:
امتیاز کاربران:

درباره این کلاس

بنای درس بر کتاب نقد عقل محض کانت، با توجه به تفسیر پدیدارشناسانه هایدگر از این کتاب است؛ تفسیری که در مجلد بیست‌وپنجم از دوره آثار هیدگر با عنوان «تفسیر پدیدارشناسانه نقد عقل محض کانت» (Phänomenologische Interpretation von Kants Kritik der reinen Vernunf) به طبع رسیده است. این درسگفتار آخرین درسگفتاری است که هیدگر در ماربورگ برگزار کرده است؛ درسگفتارهایی که چهارساعت در هر هفته برگزار می‌شد و شاگردان بزرگ هیدگر که بعدها هرکدام فیلسوفی شدند نام‌آور در این درسگفتارها شرکت می‌کردند. در آن درسگفتار، هیدگر پس از توضیحی درباره اینکه چگونه می‌توانیم با فلسفه‌ای که از دوران پیشین است فیلسوفانه مواجه شویم، مطابق مطالب اصلی کتاب کانت جمله‌به‌جمله مبحث «حسیات استعلایی» و قسمتی از مبحث «منطق استعلایی» کانت را مورد نقد و تفسیر قرار داده است و تا مبحث «شماتیسم عقل محض» پیش رفته است.

ما هم سعی‌مان بر آن است که از راه تفسیر جمله‌به‌جمله کتاب کانت فهم کتاب را آسان بسازیم. بنای کار را بر متن اصلی (آلمانی) کتاب می‌گذاریم. البته از کتاب کانت ترجمه‌های انگلیسی متعدد و دو ترجمه فارسی موجود است: یکی به نام «سنجش خرد ناب» که کار آقای میرشمس‌الدین ادیب سلطانی است و دیگری به نام «نقد عقل محض» که ترجمة آقای بهروز نظری است. در این دوره، جای‌به‌جای به بررسی انتقادی ترجمه‌ها هم به مناسبت خواهیم پرداخت. این مطلب نیز مورد توجه قرار می‌گیرد که چگونه به وجهی که با روح زبان فارسی و مواریث فلسفی و معنوی خودمان  سازگاری داشته باشد مباحث کتاب را به فارسی تقریر کنیم.

درس‌گفتار “بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت” از تاریخ 7 آذرماه هر هفته روزهای پنج‌شنبه از ساعت 16 الی 18 و به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

سرفصل دروس

درس‌گفتار "بررسی پدیدارشناسانه کتاب نقد عقل محض کانت" از تاریخ 7 آذرماه هر هفته روزهای پنج‌شنبه از ساعت 16 الی 18 و به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور