کارگاه «آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی»

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

کارگاه «آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی»

  /  ادبیات و هنر  /  کارگاه «آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی»

کارگاه «آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی»

تومان350000
دسته بندی:
امتیاز کاربران:

درباره این کلاس

اسطوره‌ها به شکل‌هایی متنوع اما اساساً مشابه و از زمان‌های بسیار دور در همه‌ی جوامع انسانی تولید شده‌اند و تا قرن‌ها منحصراً با سنتی عمدتاً شفاهی از نسلی به نسل بعدی انتقال می‌یافتند، چندان که می‌توان گفت اسطوره از جمله بنیانی‌ترین اجزاءِ فرهنگ بشری است و بدون شناخت نظام اسطوره‌ها و تفکر اسطوره‌ای، فهم درستی از انسان، جامعه‌ی انسانی و ادبیات و هنر نخواهیم داشت. مطالعات اسطوره‌شناختی همواره ذیل یا در کنار حوزه‌ای دیگر مطرح شده‌اند و نقد ادبی از جمله حوزه‌هایی است که اسطوره‌شناسی در آن جنبه‌ای کاربردی پیدا می‌کند.

هدف از این کارگاه که در 10 جلسه تشکیل خواهد شد، آشنایی با آراء و اندیشه‌های برخی از عمده‌ترین نظریه‌پردازان اسطوره‌شناسی است: جیمز فریزر، نورتروپ فرای، لوی‌ ـ‌ استراوس و کارل گوستاو یونگ. این دوره‌ی آموزشی به دو قسمت تقسیم می‌شود. در بخش نخست، نظریه‌های اصلی این اندیشمندان با تأکید بر رویکرد کهن‌الگویی در مکتب روان‌شناسی معرفی خواهد شد. در بخش دوم، مفاهیم و همچنین روش‌شناسیِ یونگ در نقد عملی برخی متون هنری و ادبی به کار برده خواهند شد تا الگویی از این نوع نقد به دست داده شود.

این کارگاه بر اساس کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» برگزار خواهد شد. اعضای کارگاه می‌بایست هر هفته بخشی از مطالب کتاب را بخوانند تا در کارگاه مطالبی افزون بر آنچه در کتاب آمده است مطرح و به طور جمعی بحث شود. شرکت در این کارگاه مستلزم آشنایی با نظریه‌ی روانکاوی فرویدی است. از همه‌ی اعضای کارگاه انتظار می‌رود که در بحث‌های جمعی، بویژه در نقد عملی متون، مشارکت کنند. برای جلسه‌ی اول از اعضای کارگاه درخواست می‌شود که صفحات ۲۹۹ الی ۳۰۵ از کتاب را پیشاپیش بخوانند تا بتوانیم منتخبی از مطالب صفحات یادشده را با هم بحث کنیم.

 

**** توجه: فراگیر محترم، ثبت نام قطعی در این دوره‌ی ‌آموزشی پس از بررسی سوابق ذکر شده در برگه‌هاي ثبت‌نام اولیه صورت خواهد گرفت، بدیهی است در صورت کسب امتیاز برابر، اولویت با کسانی است که زودتر ثبت‌نام کرده‌اند.

***علاقه مندان می توانند برای شرکت در این درسگفتار فرم ثبت نام را از لینک زیر دانلود کرده و پس از تکمیل به شناسه amraie_ali در پیام رسان های تلگرام و بله ارسال نمائید.

 

دانلود برگه‌ ثبت‌نام اولیه

فرم ثبت نام اولیه 001

کارگاه “آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی” از تاریخ 17 دی ماه، هر هفته سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:30 الی 18 به مدت 10 هفته برگزار خواهد شد.

سرفصل دروس

کارگاه "آشنایی با نقد ادبی اسطوره‌ای‌ـ‌کهن‌الگویی" از تاریخ 17 دیماه، هر هفته سه شنبه‌ها از ساعت 16:30 الی 18 به مدت 10 هفته برگزار خواهد شد.

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور