گفت‌و‌گو با سعدی

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

گفت‌و‌گو با سعدی

  /  ادبیات و هنر  /  گفت‌و‌گو با سعدی

گفت‌و‌گو با سعدی

تومان150000
دسته بندی:
امتیاز کاربران:

درباره این کلاس

سعدی متعلق به قرن هفتم هجری است و روزگارش قرن‌هاست که سپری شده است. با این حال بسیاری از حرف‌هایش کماکان مصداق دارد و اغلب اندرزهایش شنیدنی است. سعدی در سیاست و اخلاق و عشق و دین کلماتی گفته که علی‌رغم گذشت زمان طولانی بوی کهنگی نگرفته و می‌شود شنید و در آنها تأمل کرد. اما مراجعه ما قرن بیست‌ویکمی‌ها نمی‌تواند بلکه نباید به دور از انتقاد باشد. ما صاحب تجاربی شده‌ایم، علومی را آموخته‌ایم و تاریخی را پشت سر گذاشته‌ایم که باعث شده از ارتفاع بالاتری به امور جهان نگاه کنیم. همین ارتفاع به ما اجازه می‌دهد تا با اسلاف خود منتقدانه مواجه شویم. این مواجهه‌ی منتقدانه قطعاً به معنی ندیده‌گرفتن شأن و منزلت قدما نیست اما خوب است که آن جمله معروف امام محمد غزالی را آویزه‌ی گوش کنیم که «هم رجال و نحن رجال». به سعدی احترام می‌گذاریم و پای درسش می‌نشینیم و از او می‌آموزیم اما دست ارادت به او نمی‌دهیم و در چون و چرا را بر خود نمی‌بندیم. از سعدی بسیار می‌توان آموخت از جمله درست‌نویسی و درست‌گویی را. در نثر و نظم سعدی اگر درنگ کنیم می‌توانیم تا حدودی جلوی تخریب و تضییع زبان فارسی را بگیریم. ضمن اینکه محتوای فرمایش سعدی هم راهگشاست و می‌تواند مقدمات درست اندیشیدن و درست زیستن را یادمان دهد. در محضر سعدی هم گلستان می‌خوانیم و هم بوستان و هم غزلیات و هم قصاید. به جهت تنگی وقت مجبوریم گزینشی و با طرح سوالات کلیدی به کلیات سعدی مراجعه کنیم اما سطح این گزینش و حد این سوالات را سطح و سلیقه و تمنای دوستانی که برای این جلسات ثبت‌نام می‌کنند تعیین می‌کند. با حاضران به توافق می‌رسیم که از سعدی چه بپرسیم و چه بیاموزیم. نکته آخر اینکه متأسفانه سیستم آموزش ما چه در سطح مدارس و چه در دانشگاه‌ها امتزاج خوشایند و مفیدی با مأثورات ادبی ندارد و بیشتر دانش‌آموختگان بهره‌ای از میراث فکری و فرهنگی گذشتگان نمی‌برند. یکی از اهدافی که در این جلسات پی‌ می‌گیریم همین است که در حد وسع جبران مافات کنیم و نقایص زمان تحصیل را البته به حد وسع برطرف سازیم، ان‌شاءالله.

درسگفتار “گفت‌و‌گو با سعدی”  از تاریخ 27 آذرماه هر هفته روزهای چهارشنبه از ساعت 18 الی 20 و به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

سرفصل دروس

درسگفتار "گفت‌و‌گو با سعدی"  از تاریخ 27 آذرماه هر هفته روزهای چهارشنبه از ساعت 18 الی 20 و به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور