تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی

  /  اندیشه سیاسی و اجتماعی  /  تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی

تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی

تومان100000

درباره این کلاس

فارابی در صدر دورانی از تاریخ و فرهنگ اسلامی قرار دارد که از جهاتی می­توان آن را دور‌ه‌ی  تجدید حیات علم و فلسفه خواند و بی‌مناسبت نیست که او را معلم ثانی خوانده‌اند. او در حقیقت مجدد فلسفه و موسس فلسفه اسلامی است؛ فلسفه‌ای که در عالم اسلام گسترش پیدا کرد و تاریخ آن از زمان فارابی تا کنون ادامه دارد. فارابی از معدود اندیشمندان جهان اسلام است که طرح کلان فکری دارد و در حوزه‌های مختلف اندیشه‌ای تأثیر گذار بوده است.

از مهمترین کارهای او طبقه­‌بندی و شمارش علوم است که همانند دیگر اندیشه‌های اخلاقی و اجتماعی‌اش، تحت تأثیر بینش اسلامی و دیدگاه‌های فلسفی ــ منطقی ارسطوست. وی در رساله «التنبیه علی سبیل السعاده» به طبقه‌بندی علوم و در «حد احصاء العلوم»، به شمارش آنها پرداخته است. به عقیده دکتر حمید پارسانیا، کتاب «المله» فارابی، بخشی از علم اجتماعی جهان اسلام است که باید در چارچوب طبقه­بندی علوم او فهم ‌شود، نه طبقه‌بندی مدرن علوم؛ کمااینکه برخی تلاش کرده­اند، این کتاب را ذیل فلسفه‌ی دین و الهیات سیاسی قرار دهند. لذا عنوانی که برای این دوره نیز انتخاب شده است تعریضی است بر عناوینی که دیگران طرح کرده‌اند.

در این دوره کتاب المله متن‌خوانی می‌شود. کتاب «المله‏» در مجموعه آثار سیاسی فارابی از جایگاه نظری ویژه‌‏ای برخوردار است. فارابی در این کتاب با تقسیم علم مدنی به دو بخش ‏فلسفه مدنی و فقه مدنی و ایجاد تناظر تئوریک بین آن دو، در واقع ‏مبنایی نظری برای دیگر مباحث‏ سیاسی خود در آثاری چون آراء «اهل ‏مدینه فاضله‏»، «سیاست مدنیه‏»، «فصول مدنی‏» و «احصاء العلوم‏»تدارک دیده است. در این درسگفتار افزون بر آنچه گفته شد، در مورد موقعیت و جایگاه کتاب در اندیشه‌ی فارابی و محیط اجتماعی پیرامون آن و اندیشه‌های رقیب بحث می‌شود. کتاب المله، شامل دو بخش است: بخش نخست (۱۰ بند اول)، ملت (دین‎ و آیین) و رابطه آن با فلسفه، رئیس‎ ملت و جانشینانش و پیشه فقه و پیوندش با فلسفه‎ را معرفی می‌کند. بخش‎ دوم ‎(بندهای ۱۱-۲۷)، علم مدنی را به‌طور عام و مدنی را به‎مثابه بخشی از فلسفه به‌طور خاص معرفی می‌نماید. استاد پارسانیا همچنین تلاش می­کند تا مفهوم «مله» که یک مفهوم هویت‌بخش برای جهان اسلام است را تبیین می‌کند. او معتقد است فارابی در این کتاب، نظام و وضعیت آرمانی جهان اسلام در زمان غیبت کبری را هم تئوریزه کرده است که به تفصیل به آن خواهند پرداخت.

جلسات درسگفتار “تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی” از تاریخ 18 آذرماه روزهای دوشنبه از ساعت 16 الی 18 به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

سرفصل دروس

درس‌گفتار "تمهیدی بر علم اجتماعی جهان اسلام با تفسیر رساله المله فارابی" روزهای دوشنبه از ساعت 16 الی 18 به مدت 8 هفته برگزار خواهد شد.

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور