متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شیخ شهاب‌الدین سهروردی

متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه»

به مدرسه عالی علوم انسانی خوش آمدید | تلفن تماس : 02166174081 | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شیخ شهاب‌الدین سهروردی

  /  ترم تابستان  /  متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شیخ شهاب‌الدین سهروردی

متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شیخ شهاب‌الدین سهروردی

تومان150000

درباره این کلاس

«پرتونامه» از جمله رساله‌های فارسی شیخ شهاب‌الدین سهرودی است، به اعتقاد بسیاری از اهل حکمت این رساله، رساله‌ای تعلیمی است و گویی سهرودی این رساله را به عنوان یک کتاب درسی برای آیندگان به رشتۀ تحریر درآورده است. با نگاهی به متن این رساله آشکار می‌شود که سهروردی در پی آن است تا تقریری از فلسفه مشائی با زبان اشراقی بیان کند؛ شاید شبیه به آنچه که نوافلاطونیان برای تفسیر اندیشۀ افلاطون با اندیشه ارسطویی انجام داده بودند.

«پرتونامه» مشتمل بر طبیعیات و علم‌النفس، مباحث الهيات به معنای اخص، غایت و ترتیب وجود و حرکت افلاك و قضا و قدر، بقای نفس، لذت و الم، سعادت و شقاوت، نبوت و معجزات و کرامات است. شیوۀ طرح مباحث دربارۀ نفس، تجرد نفس و قوای آن، به آنچه در کتاب شفاء و علم النفس نجات آمده شبیه است. سهروردی در بخش آخر رساله دربارۀ نبی و رابطۀ او با عوالم بالا و عقول و نفوس بحث کرده و دیدگاه اشراقی و عرفانی خود را در این باب بیان نموده است .او در این رساله با توضیح عقول و نفوس همان سه عالم عقل و نفس و جسم مشاء را یادآور می‌شود و آنها را با سه عالم جبروت، ملکوت و ملك در آثار صوفیه، مقایسه می کند.

استاد منوچهر صدوقی‌سها از جمله استادان و پژوهش‌گران باسابقه حکمت و عرفان اسلامی است که سالیان متمادی به عنوان پژوهشگر و مدرس اندیشۀ اشراقی به این مکتب پراهمیت فکری اهتمام دارد و به درخواست مؤسسه روزگار نو، درطی این دوره آموزشی شرح جامعی از این رساله فارسی شیخ شهاب الدین سهروردی را ارائه خواهد کرد.

این کلاس بیشتر به دانشجویان سطح تکمیلی فلسفه و علاقه‌مندان به فلسفۀ اسلامی توصیه می‌شود.

سرفصل دروس

درسگفتار «متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شیخ شهاب‌الدین سهرودی» روزهای پنج‌شنبه از ساعت 18 الی 19:30 به‌مدت هشت هفته برگزار خواهد شد. تاریخ شروع: 26 تیر ماه (مجازی)

متن‌خوانی و شرح رساله «پرتونامه»

نقد و بررسی

0 امتیاز 0 از 0 امتیاز

5ستاره 0

4ستاره 0

3ستاره 0

2ستاره 0

1ستاره 0

اعضا

تعداد کل دانشجویان این دوره
  • Misoo
  • taha

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور